Wyposażenie domów opieki, cz. 2

  • 0
  • 4 lutego 2016

Oprócz pokoju telewizyjnego ważne jest prowadzenie zajęć artystycznych, które rozwijają kreatywność, poprawiają zdolności manualne, skłaniają do myślenia i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz gwarantują wiele satysfakcji. Często wykonywane prace są bardzo użyteczne i przydają się w życiu codziennym (np. szaliki wełniane, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe czy stroiki wielkanocne). Tematów jest na tyle dużo, że bez problemu można zrealizować tysiące ciekawych i zajmujących spotkań.

Duże i bezpieczne podwórko

Ruch i świeże powietrze poprawiają samopoczucie i zapewniają lepszą kondycję. Oprócz zajęć grupowych warto umożliwić pacjentom spacery w ogrodzie lub parku, wycieczki krajoznawcze, krótkie wyjścia do miasta. Najlepiej, gdy ośrodek posiada chociaż skromną posesję dostępną dla seniorów i pilnowaną przez personel.

Drogi sprzęt medyczny

Nie jest tajemnicą, że jakość sprzętu medycznego znacząco wpływa na poziom opieki oraz stan seniorów. Dzięki nowoczesnym urządzeniom medycznym (inhalatory, defibrylatory) można zapewnić pacjentom komfortowe warunki pobytu, mnóstwo udogodnień oraz aparaturę ratującą życie dostępną całą dobę. Dużą popularnością cieszą się maszyny niezbędne w procesie rehabilitacji lub przyrządy do pomieszczeń, w których odbywają się ćwiczenia korekcyjne (piłki, drążki, ciężarki, skakanki).

Leki, artykuły higieniczne i inne

Co ważne, o wszystkie leki przyjmowane stale bądź doraźnie, dba personel. Oznacza to, że rodzina pozostawiająca seniora nie musi martwić się o przerwanie leczenia oraz gorszy stan zdrowia. Domy opieki dla chorych na alzheimera podają pacjentom leki systematycznie i dbają, aby zostały zaaplikowane w odpowiedni sposób (tabletki doustne, maści stosowane miejscowo, okłady, plastry rozgrzewające i inne). Oprócz tego placówki zaopatrywane są w artykuły higieniczne i pielęgnacyjne, które umożliwiają zachowanie czystości oraz wykonanie porannej toalety. Opłaty za produkty farmakologiczne wliczone są w koszt pobytu seniora.

Pozostałe atrakcje

Nietypowym luksusem dla osób w podeszłym wieku są duże telewizory w każdej sali, dostęp do telefonu (możliwość skontaktowania się z rodziną lub przyjaciółmi), komputery stacjonarne lub laptopy wyposażone w połączenie sieciowe (czasami odbywają się zajęcia komputerowe, które zapoznają pacjentów z nowymi technologiami). Nie można zapominać o rozbudowanym systemie monitoringu i możliwości obserwowania wybranych pomieszczeń na stronie internetowej. Znanym rozwiązaniem są przyciski powiadamiania alarmowego, które przywołują personel. Zwykle znajdują się przy łóżku starszej osoby lub w łazience.

Podsumowując, na temat wyposażenia domów spokojnej starości mówić można wiele. Niektóre spełniają tylko podstawowe standardy, inne gwarantują życie na najwyższym poziomie. Wszystko zależy od możliwości finansowych pacjenta lub rodziny, która decyduje o umieszczeniu rodziców lub dziadków w placówce.

Komentarze:

Leave a Reply