Wyposażenie domów opieki, cz. 1

  • 0
  • 4 lutego 2016

W dzisiejszych czasach domy spokojnej starości cieszą się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że w każdym mniejszym lub większym mieście znaleźć można przynajmniej kilka placówek tego typu. Oczywiście każda ma swoje standardy, warunki przyjęcia seniora oraz wysokość i sposób finansowania pobytu. Ze względu na duży wybór, decyzja o wyborze nie powinna być żadnym problemem. Czy każda instytucja o takim charakterze jest dobrze wyposażona? Co uważane jest za prawdziwy luksus?

Dostosowana sala

Biorąc pod uwagę fakt, że pacjent spędza najwięcej czasu w przydzielonej sali powinna zostać dostosowana do jego potrzeb. Przede wszystkim przestronna, w kolorach neutralnych, z dużym oknem (dla bezpieczeństwa lepiej, żeby były zamykane na klucz lub posiadały blokadę). Nie może zabraknąć szafy na ubrania, wygodnego łóżka, szafki nocnej czy regału. Jeśli sala dzielona jest z inną osobą w podeszłym wieku, wówczas wszystkich mebli powinno być więcej. Warto wspomnieć, że zakup niektórych sprzętów medycznych ułatwia codzienne funkcjonowanie oraz ogranicza ryzyko wypadku. Świetnym przykładem jest łóżko z barierkami, regulowane, z funkcją masażu i innymi udogodnieniami (porządny materac, kółka ułatwiające przewożenie pacjenta).

Łazienka na najwyższym poziomie

Do placówek najczęściej trafiają seniorzy z problemami fizycznymi (trudności z chodzeniem, częściowy lub całościowy paraliż) lub umysłowymi. Oznacza to, że domy opieki dla niepełnosprawnych muszą posiadać wyposażenie ułatwiające codzienne kąpiele, poranną i wieczorną higienę osobistą. W takich miejscach najlepiej sprawdzają się bezprogowe kabiny prysznicowe, maty antypoślizgowe, nisko osadzone umywalki, lustra odporne na stłuczenia oraz toaletę dostosowaną do osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich.

Kuchnia otwarta dla pacjentów

Tylko w niewielu ośrodkach kuchnia jest dostępna dla pacjentów. Dzieje się tak ze względu na liczbę urządzeń, które mogą stwarzać zagrożenie (kuchenka gazowa, czajnik bezprzewodowy). Jeśli seniorzy są w pełni sprawni, świadomi, nie cierpią na zaniki pamięci i inne poważne problemy zdrowotne, wówczas możliwość samodzielnego przygotowania kawy lub herbaty to na pewno duży atut.

Profesjonalny personel

Absolutnym minimum każdego domu spokojnej starości jest profesjonalny i wyszkolony personel, który posiada nie tylko wiedzę i umiejętności, ale również duże doświadczenie w zawodzie. To niezwykle istotne, szczególnie że opieki potrzebują starsi, nie zawsze pełni sił i dobrego samopoczucia. Często pielęgniarki lub asystentki muszą mierzyć się z wieloma problemami lub nietypowymi sytuacjami. Dobrze jest, gdy potrafią zachować zimną krew i wybrnąć z każdego niespodziewanego zdarzenia.

Pokój telewizyjny

Oprócz rutynowych obowiązków ważne jest, aby pacjenci mieli w ciągu dnia czas na relaks. Świetnie są pokoje telewizyjne, gdzie wszyscy mogą obejrzeć główne wydanie wiadomości, rodzinny serial lub inne programy. Zdarzają się ośrodki, które organizują projekcje filmów premierowych lub na życzenie dla samych oglądających (np. czarno-białe filmy z czasów młodości czy z udziałem ulubionych aktorów).

Komentarze:

Leave a Reply