Wybór odpowiedniego ośrodka dla seniorów

  • 0
  • 4 lutego 2016

Na temat ośrodków dla seniorów można wiele usłyszeć w mediach, od najbliższego otoczenia, dalszej rodziny lub sąsiadów. Cieszą się rosnącą popularnością głównie wśród prawowitych opiekunów, którzy dbają o osobę starszą i deklarują poważne problemy z zachowaniem wobec niej systematyczności, cierpliwości i empatii. W takiej sytuacji najlepiej poszukać instytucji, która spełni oczekiwania nie tylko opiekunów, ale również samego pacjenta. Czy domy seniora są bezpieczne? W jaki sposób dokonać odpowiedzialnej decyzji?

Całodobowa opieka

Niewątpliwie ogromnym plusem ośrodków spokojnej starości jest całodobowa pomoc wykwalifikowanego personelu. Czuwają oni przy seniorze podczas przyjmowania posiłków, kąpieli oraz w trakcie relaksu z innymi pacjentami. To bardzo ważne i bezpieczne rozwiązanie, które gwarantuje natychmiastowe wsparcie w razie niespodziewanych problemów zdrowotnych lub wypadków (np. upadek podczas wychodzenia z wanny, poranne zasłabnięcie).

Pomoc niepełnosprawnym

Warto podkreślić, że do domów seniora trafiają nie tylko samodzielne i w pełni sprawne osoby. Najwięcej miejsc przeznacza się dla niepełnosprawnych, sparaliżowanych, ubezwłasnowolnionych lub po diagnozie lekarskiej, która nie pozostawia nadziei. To właśnie takie przypadki wymagają od personelu wysiłku. Muszą zapewnić choremu podstawową opiekę, codzienne zajęcia (np. gimnastyka), integrować ze społeczeństwem. Każdy, nawet najbardziej schorowany i pokrzywdzony przez los, zasługuje na godne życie oraz warunki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Usługi pielęgniarskie i rehabilitacyjne

Dodatkowym atutem są z pewnością wizyty pielęgniarek oraz zajęcia rehabilitacyjne likwidujące aktualne schorzenia lub dolegliwości. Praktyki tego typu mają przywrócić sprawność fizyczną seniorom oraz uśmierzyć ból towarzyszący zwykłym czynnościom (np. spacer, oglądanie telewizji).

Dostęp do lekarzy specjalistów

W państwowych placówkach okres oczekiwania na pomoc lekarza specjalisty często przekracza dwa lub trzy lata. Niejednokrotnie na pomoc jest już za późno, pacjent umiera w cierpieniach, bez dostępu do profesjonalnej opieki oraz leczenia dopasowanego do pojawiających się lub nawracających objawów. W prywatnych domach seniora konsultacja może nastąpić nawet jeszcze tego samego dnia (lub najpóźniej następnego dnia roboczego). Szybka interwencja i diagnoza to w dzisiejszych czasach duża wygoda.

Dodatkowe udogodnienia

W niewielu ofertach znaleźć można informację, że dom spokojnej starości w cenie pakietu zapewnia usługi fryzjera, kosmetyczki czy masażysty, karnety na basen lub do kina, transport na badania i zabiegi medyczne. Nie wspominając o zakupie wszystkich potrzebnych leków i artykułów higienicznych.

Seniorzy powinni być traktowani w sposób rzetelny i odpowiedzialny. Należy im się pomoc nie tylko z powodów finansowych, ale ze względu na chociażby podstawowe prawa człowieka. Jeśli rodzina jest w stanie odwiedzać najbliższą osobę w ośrodku powinna robić to jak najczęściej. Wówczas łatwo zweryfikować panujące warunki, zwrócić uwagę personelowi lub pochwalić za wzorową pracę.

Komentarze:

Leave a Reply