Spokój, wygoda i czas na zadumę

  • 0
  • 13 października 2015

Czego oczekuje od domu spokojnej starości osoba powierzająca swojego bliskiego pod opiekę jego pracowników? Komfortu? Tak. Całodobowej opieki pielęgniarskiej i lekarskiej? Zdecydowanie. Ciepłej, rodzinnej atmosfery? Jak najbardziej. Bez spełnienia powyższych warunków trudno w ogóle mówić o profesjonalnym podejściu, jednak wielu osobom umyka jeden szczegół. Domy seniora to nie pensjonaty czy sanatoria, gdzie podopieczni przebywają kilka tygodni, spędzają miło czas, po czym rozjeżdżają się do swoich domów.

Dom spokojnej starości to miejsce, w którym seniorzy przebywają latami. Wprawdzie często odwiedzają ich najbliżsi, jednak większość czasu spędzają w towarzystwie własnym oraz pracowników. To właśnie tu pojawia się największe zadanie stojące przed tymi ostatnimi: Jak stworzyć osobom starszym warunki, w których będą mogli spędzać czas tak, jak chcą?

Powszechnie wiadomo, że nie wszystkie osoby przebywające w domu spokojnej starości są niedołężne bądź niesamodzielne. Aktywność seniorów to kwestia indywidualna, podobnie jak ich wymagania, dlatego oferta placówek powinna być na tyle bogata i elastyczna by można było dopasować ją do potrzeb każdego podopiecznego.

Pobyt w domu spokojnej starości to czas odpoczynku oraz przemyśleń. Jeśli pracownicy takiego ośrodka są w stanie zapewnić podopiecznym możliwości na realizację swoich potrzeb, mogą być spokojni o ich dobre samopoczucie. Na szczęście w tego typu miejscach coraz częściej można trafić na ludzi z pasją, dbających o ciepło i miłą, domową atmosferę. Takie osoby naprawdę wiedzą jak ważne jest indywidualne podejście do każdego seniora.