Samotność i brak dostępu do opieki medycznej, czyli czego najbardziej obawiają się seniorzy

  • 0
  • 28 czerwca 2017

Licznie przeprowadzane badania ankietowe jasno wskazują najczęstsze potrzeby, a także obawy ludzi w podeszłym wieku. Na przestrzeni lat niewiele się w tej kwestii zmienia. Oczekiwania i lęki wciąż pozostają te same. Może jedynie nam ? bliskim osób starszych ? trudniej wyjść im naprzeciw?

Co drugi starszy człowiek boi się samotności, a co trzeci choruje na depresję

Jak pokazują statystyki, najczęstszą obawą ludzi w podeszłym wieku jest brak towarzystwa. Długotrwały brak bliskich relacji, a także niewielka ilość codziennych rozmów i deficyt zainteresowania osobą starszą przez innych zwykle prowadzi natomiast do depresji. W skrajnych przypadkach bardzo głębokiej. Zaczyna się najczęściej od doświadczania przez seniorów wyobcowania, bezradności i po prostu złego samopoczucia. Na końcu jest to już zwykle poważna choroba.

Czynniki, które potęgują owo poczucie osamotnienia są często zupełnie obiektywne, np. wdowieństwo, czy dzieci mieszkające zagranicą. Jednak bez względu na przyczyny istniejącej sytuacji, warto dążyć do jej zmiany.

Rozwiązaniem jest tutaj właśnie dom opieki dla osób starszych. To praktycznie gwarancja towarzystwa dla bliskiego nam seniora. Co istotne, jest to towarzystwo osób w podobnym wieku, jak się okazuje, najbardziej wartościowe i przynoszące najlepsze rezultaty. Dlaczego? Otóż dystans międzypokoleniowy jest obecnie większy niż kiedykolwiek. Niezwykle trudno zarówno o zrozumienie, jak i zbudowanie wartościowych relacji. Towarzystwo rówieśników naszego seniora będzie tutaj zatem odgrywało bardzo istotną rolę.

Wszyscy seniorzy chcą mieć łatwy dostęp do opieki medycznej ? to daje im poczucie bezpieczeństwa

Kompleksowa i zawsze dostępna opieka medyczna i pielęgniarska zdecydowanie zwiększa w osobach starszych poczucie bezpieczeństwa. Co istotne, w wielu przypadkach powszechnego, bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym, na przykład w przychodniach, seniorzy doświadczają lekceważącego podejścia do ich problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby zapewnić seniorom nie tylko swobodny dostęp do opieki medycznej, pielęgniarskiej oraz lekarzy specjalistów, ale także podejść do kwestii ich zdrowia i samopoczucia z należytym szacunkiem i uwagą.

W tym przypadku dom opieki dla osób starszych równie znakomicie spełnia swoja rolę ? wykwalifikowana kadra pielęgniarek, opiekunek i lekarzy specjalistów zapewnia kompleksową opiekę, stwarzająca w seniorach kluczowe dla ich zdrowia poczucie bezpieczeństwa.

 

Komentarze:

Leave a Reply