Prywatne domy opieki nad seniorami cz. 2

  • 0
  • 29 września 2015

Opieka nad seniorami to zadanie niezwykle wymagające, a w wielu przypadkach rodziny nie są w stanie im jej zapewnić (z różnych przyczyn). Zapraszamy do lektury kolejnej części artykułu poświęconego domom spokojnej starości w Polsce!

Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak trudnym biznesem jest opieka nad osobami starszymi. Klienci ? zarówno pensjonariusze, jak i ich rodziny ? są niezwykle wymagający. Zdarzają się również seniorzy wrogo nastawieni do personelu ? twierdzą oni, że nie tylko przebywają tam wbrew własnej woli, ale również są źle karmieni, mają zimno w pokojach i nikt ich nie odwiedza, itp. Ostro dostaje się także innym pensjonariuszom.

Pracownicy, którzy wiedzą jak funkcjonuje prywatny dom opieki i jak wygląda codzienne życie jego pensjonariuszy, często mówią o ogromnych pokładach cierpliwości, jakie trzeba posiadać w tym zawodzie. Nie tylko do podopiecznych, ale także do ich rodzin.

Starzejące się społeczeństwo

Fakt wzmożonej (i stale rosnącej) aktywności prywatnych placówek opiekujących się seniorami, w pewnym stopniu tłumaczą zmiany demograficzne. Liczba osób powyżej 65 roku życia przekracza w Polsce już 5 milionów. Osób powyżej 75 roku życia ? 1,6 mln. Jest to związane zarówno z postępem jaki dokonał się w medycynie, jak i stale spadającą liczbą urodzeń.

Niektóre osoby starsze mogą liczyć na opiekę rodziny lub są w tak dobrym stanie, że nie wymagają pomocy w normalnym funkcjonowaniu. Większość jednak boryka się z różnego rodzaju problemami, a ich rodzina prędzej czy później staje przed wyborem: poświęcić cały wolny czas (a nierzadko również życie zawodowe) na opiekę czy powierzyć ją specjalistom.

Lepszy wybór

Prywatny dom opieki nad seniorami jest oczywiście płatny, jednak jego koszt wcale nie różni się drastycznie od ośrodków państwowych. W odróżnieniu od nich gwarantuje jednak profesjonalną obsługę, pełne wyposażenie oraz to, co najważniejsze ? miłą, rodzinną atmosferę. Pracują tam zazwyczaj ludzie z pasją, od których czuć zaangażowanie we wszystkie wykonywane obowiązki. Wszystko to plus krótki czas oczekiwania na dostępne miejsce sprawia, że prywatne domy spokojnej starości cieszą się coraz większym zaufaniem Polaków.

Komentarze:

2 Comments

Leave a Reply