Prywatne domy opieki nad seniorami cz. 1

  • 0
  • 22 września 2015

Państwowy ośrodek oferujący opiekę nad osobami starszymi to czasem nawet trzy lata czekania na dostępne miejsce. W placówce prywatnej czas ten wynosi jedynie kilka dni. Wiążą się z tym pewne koszty, jednak wiele osób woli zapłacić odrobinę więcej po to by w zamian otrzymać znacznie więcej. Czym są, i z jakimi korzyściami wiążą się prywatne domy seniora? W celu znalezienia odpowiedzi zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Czy to jeszcze dom opieki?

Prywatny dom opieki, nazywany również ?willą seniora? to w Polsce zjawisko stosunkowo nowe, ale z każdym rokiem zyskujące na znaczeniu. Ośrodki takie powstały z myślą o osobach, które ze względu na sędziwy wiek i problemy ze zdrowiem nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować. Odciążają w ten sposób ich rodziny i zapewniają im komfort oraz spokój sumienia.

Do niedawna, seniorzy oraz ich bliscy mieli do dyspozycji jedynie ośrodki państwowe ? ich prywatne odpowiedniki można było zliczyć na palcach jednej ręki. Dziś więcej placówek przypada na jedną dzielnicę Warszawy, a w całym kraju ich liczba jest już liczona w tysiącach. Ponieważ nie wszystkie są wyspecjalizowane i nie każda spełnia wyśrubowane europejskie normy, trudno oszacować ile dokładnie ich funkcjonuje. Wielu właścicieli decyduje się na rejestrację swoich ośrodków jako pensjonatów tylko po to by uniknąć wymagań, jakie muszą spełniać profesjonalne domy seniora.

Problem z akceptacją

Pozostawienie rodzica (oraz każdego innego seniora) w miejscu takim jak dom opieki, nigdy nie jest łatwe. Problem ten jest w Polsce wyjątkowo mocno odczuwalny ? osoby, które się na to zdecydowały często są narażone na ostracyzm ze strony otoczenia. Łatka ?wyrodnego dziecka? boli, szczególnie gdy przypina ją ktoś, kto nie ma bladego pojęcia o tym jak ciężko jest pogodzić życie osobiste i zawodowe z opieką nad osobą starszą. Dodatkowo, domy seniora wciąż funkcjonują w świadomości wielu Polaków jako przytułki lub domy starców.

Aby zmienić ten stan rzeczy, właściciele ośrodków opieki nad osobami starszymi stale podnoszą jakość i różnorodność świadczonych usług. Bezpieczne, komfortowe i, przede wszystkim rodzinne, środowisko, gwarantuje spokój sumienia oraz dobre samopoczucie zarówno seniorom, jak i ich rodzinom.

Komentarze:

Leave a Reply