Jak poradzić sobie z upałem w starszym wieku?

  • 0
  • 24 lipca 2017

Wysokie temperatury panujące za oknem potrafią być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Niebezpieczeństwo to dotyczy głównie dzieci i osób w podeszłym wieku, a także wszystkich, których układ odpornościowy jest z jakiegokolwiek względu osłabiony (np. w wyniku przebytych lub aktualnych chorób). Dlatego tak istotne jest właściwe postepowania podczas upałów, niezależnie od tego czy senior mieszka sam, z rodzina, czy też korzysta z rozwiązania, jakim jest dom opieki dla osób starszych.

Czym grozi niewłaściwe postępowania podczas upałów?

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji przegrzania organizmu podczas letnich upałów jest udar cieplny, na który narażone są przede wszystkim osoby o mniej wydajnym mechanizmie termoregulacji, a zatem między innymi osoby w podeszłym wieku.

Udar cieplny to chorobowy stan przegrzania organizmu, jaki powstaje w wyniku wzrostu temperatury ciała poza zakres właściwego funkcjonowania ośrodka termoregulacji organizmu. Najprościej rzecz ujmując, zazwyczaj organizm seniora nie jest po prostu w stanie sprawnie odprowadzać nadmiaru ciepła, co powoduje niebezpieczny wzrost temperatury ciała i kumulowanie ciepła w jego wnętrzu.

Do czynników ryzyka wystąpienia udaru cieplnego zaliczyć można podeszły wiek osoby, wysiłek fizyczny oraz stosowanie niektórych leków. Z kolei do podstawowych objawów ? dreszcze, osłabienie, przyspieszone tętno, nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, zaburzenia oddychania i krążenia, a także utratę przytomności.

Jak seniorzy mogą sobie skutecznie radzić z upałem?

Upały szczególnie doskwierają osobom w podeszłym wieku i jak się okazuje mogą być dla seniorów wyjątkowo niebezpieczne. Co zatem można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Osoby starsze powinny unikać wychodzenia z domu w porze, gdy za oknem panują najwyższe temperatury i słońce przygrzewa najmocniej, tj. w godzinach od 11 do 15.

Jeśli we wskazanych czasie osoba starsza znajdzie się poza domem, powinna przebywać wyłącznie w miejscu przewiewnym i zacienionym.

Wychodząc podczas upalnych dni z domu należy pamiętać o nakryciu głowy oraz stosować na skórę kremy ochronne z wysokim filtrem UV.

Podczas upałów należy zadbać o spożywanie wystarczającej ilości płynów, najlepiej wody. Wysokie temperatury sprawiają, że mocniej się pocimy a więc tracimy więcej wody i cennych elektrolitów niż zwykle.

Ubranie zakładane w upalny dzień powinno być lekkie, przewiewne, najlepiej bawełniane i w jasnych kolorach.

Posiłki spożywane podczas upałów powinny być lekkostrawne, jednak systematyczne.

Seniorzy stale przyjmujący leki powinni sprawdzić, czy medykamenty nie wymagają specjalnego przechowywania podczas wysokich temperatur. W przypadku, gdy osoba starsza poczuje się gorzej podczas upału, koniecznie powinna poinformować o tym lekarza.

 

Komentarze:

Leave a Reply