Opieka nad starszą osobą ? o czym należy pamiętać?

  • 0
  • 5 lipca 2017

Opieka nad seniorami nie należy do najłatwiejszych zadań. Poza stosownymi umiejętnościami i wiedzą, niezbędne okazują się cierpliwość, zrozumienie i świadomość, że starszy człowiek ma w sobie głęboko zakorzenione nawyki, których już nikt i nic nie zmieni. Stąd tez znakomitym rozwiązaniem jest tutaj dom opieki dla osób starszych i jego przygotowana i doświadczona kadra. O czym jednak powinni pamiętać bliscy seniora, opiekujący się nim zarówno sporadycznie, jak i na co dzień?

Po pierwsze ? życzliwość

Delikatność, subtelność i życzliwe nastawienie niezbędne będą nie tylko w pomocy fizycznej, ale także w rozmowach i ogólnym nastawieniu do seniora. Osoba starsza wymaga najczęściej wsparcia ? fizycznego, często w podstawowych czynnościach i codziennych aktywnościach, a także psychicznego. Dlatego tak istotne jest, aby z życzliwością i subtelnością podchodzić do starszych osób. To sprzyja budowaniu w seniorach poczucia szacunku oraz bycia kimś ważnym, a także tworzeniu pozytywnych relacji pomiędzy seniorami i ich opiekunami.

Po drugie ? cierpliwość

Pamiętajmy, że pewne nawyki i przyzwyczajenia towarzyszą naszym seniorom od dziesiątek lat ? nic tutaj nie zmienimy. Nie starajmy się zatem wprowadzać w tej sferze jakieś rewolucji. Cierpliwe powtarzajmy także wszystko, co wymaga powtórzenia, tłumaczmy i nie poganiajmy seniorów.

Po trzecie ? szacunek

Szacunek, zarówno do podopiecznego, jak i wykonywanej przez nas pracy, to kwestia kluczowa. Będzie on przejawiał się między innymi w naszym zaufaniu do umiejętności i samodzielności seniora. Dlatego nie wyręczajmy go w codziennych czynnościach, a jedynie pomagajmy mu w sytuacjach, w których tego naprawdę potrzebuje.

Po czwarte ? dobre nawyki

Osoby starsze miewają problemy ze snem. Często tez zaniedbują odpowiednią dietę. Rolą opiekuna jest zadbać o to, aby w codziennym rytmie dnia znalazł się czas na drzemkę, aby spożywane przez seniora posiłki były jak najlepiej zbilansowane, a podczas nocnego odpoczynku, aby senior miał dostatecznie dużą ilość potrzebnego snu.

Po piąte ? aktywność i zainteresowania

Nie zapominajmy o tym, że starsi ludzie mają swoje pasje i zainteresowania. Pomagajmy im w ich pielęgnowaniu, zachęcajmy do aktywności, włączajmy się w to, co robią nasi seniorzy. Jeśli coś daje nam radość, warto o to dbać i poświęcać temu jak największą, możliwą ilość czasu. Tak też jest w przypadku osób starszych ? dbajmy o to, aby nie zapomnieli o tym, co naprawdę lubią i co sprawia im radość.

Komentarze:

Leave a Reply