Na co najczęściej chorują seniorzy?

  • 0
  • 25 lutego 2013
na co choruja seniorzy

Starość nie jest łatwym okresem w życiu. W organizmie seniora zachodzą nieuniknione zmiany, z którymi wiąże się pogorszenie codziennego funkcjonowania. Rozwijają się choroby utrudniające poruszanie się, wykonywanie podstawowych czynności, czytanie i pisanie, nieraz pojawia się przewlekły ból, który odbiera chęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Z jakimi chorobami wieku podeszłego mamy do czynienia najczęściej?

 

Depresja

Depresja to plaga naszych czasów. Powszechnie sądzi się, że dotyka zwykle osoby w sile wieku, które muszą podejmować ważne, nieraz bardzo stresujące decyzje dotyczące pracy czy życia osobistego. Tymczasem z zaburzeniami depresyjnymi bardzo często zmagają właśnie seniorzy. Problem, niestety, bywa bagatelizowany, bo pokutuje przekonanie, że smutek i przygnębienie to stany psychiczne naturalne dla starości.

 

Depresja objawia się utratą dotychczasowych zainteresowań, obniżeniem nastroju, kłopotami z pamięcią, często towarzyszy jej płaczliwość, ciągły niepokój i zmęczenie, brak apetytu, a nawet niechęć do wstania z łóżka. Przyczyn depresji może być bardzo wiele. Przede wszystkim pogorszony nastrój może wiązać się z poczuciem, że większość życia już za nami, że nic ciekawego już nas nie spotka. Do złego stanu psychicznego przyczynia się poczucie osamotnienia, szczególnie gdy otoczenie starszej osoby faktycznie nie okazuje pomocy i wsparcia.

 

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Choroby serca i naczyń niemal nieodłącznie kojarzą się ze starością. Wraz z wiekiem bardzo często rozwija się nadciśnienie tętnicze, czyli stan, w którym ciśnienie krwi przekracza wartość 140/90 mm Hg. Odsetek seniorów z nadciśnieniem wynosi nawet 75%. Jeśli jakość diety przez długie lata pozostawiała wiele do życzenia, w naczyniach tworzą się złogi cholesterolu i to właśnie w starszym wieku mogą dać o sobie znać w postaci miażdżycy.

 

Nieleczone nadciśnienie i miażdżyca znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia zawału czy udaru mózgu. Każde niepokojące objawy ze strony serca powinny być powodem do wizyty u lekarza, a należą do nich: kołatania, arytmia, zawroty głowy, duszności, ból w okolicach serca czy w lewej ręce.

 

Choroby układu ruchu

Choroby układu ruchu to kolejna obszerna grupa schorzeń i zaburzeń, których częstotliwość występowania znacząco rośnie wraz z wiekiem. Wśród nich jest osteoporoza, polegająca na ubytku masy kostnej, a w efekcie na wyraźnym pogorszeniu wytrzymałości kości. Osteoporoza jest chorobą dość podstępną, bo przez długie lata może rozwijać się bezobjawowo. Często pierwszą sytuacją, która prowadzi do zdiagnozowania osteoporozy, jest złamanie kości udowej, świadczące już o znacznym zaawansowaniu choroby.

 

Co ciekawe, osteoporoza zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Dlaczego? U kobiet niezwykle ważną rolę w organizmie odgrywa hormon estrogen, którego obecność niezbędna jest m.in. do prawidłowego przebiegu procesu mineralizacji kości. Po menopauzie jego ilość w organizmie drastycznie spada, a co za tym idzie ? pogarsza się struktura kości.

 

Ale osteoporoza to nie jest jedyna choroba układu ruchu, która utrudnia życie seniorom. Bardzo często osoby starsze cierpią z powodu bólu i sztywności stawów, co z kolei utrudnia poruszanie się i wykonywanie prostych czynności, np. trzymanie w dłoni sztućców. Są to objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Zaburzenia pamięci i choroby układu nerwowego

Z upływem lat starzeje się również mózg. Przestają funkcjonować kolejne komórki nerwowe, a nowe się nie tworzą. Znacznemu pogorszeniu ulega pamięć, zdolność kojarzenia faktów czy umiejętność koncentracji. I choć trudności z zapamiętywaniem są zjawiskiem raczej nieuniknionym, to trzeba wiedzieć, że otępienie może być jednym z objawów poważniejszej choroby układu nerwowego, np. Alzheimera.

 

Choroba Alzheimera może pojawiać się wcześniej, ale jednak zdecydowana większość diagnozowanych pacjentów to seniorzy. Szacuje się, że za kilkanaście lat liczba chorych może w Polsce sięgnąć nawet miliona. A z powodu Alzheimera cierpi nie tylko chory, ale i jego rodzina, bo zaburzenie to sprawia, że bliska nam osoba jest całkowicie zagubiona i zdana na naszą pomoc. Jej objawy to m.in. trudności z rozpoznawaniem osób i przedmiotów, nietypowe, często agresywne zachowanie, a nawet utrata zdolności mówienia.

 

Inną chorobą układu nerwowego, która dotyka zazwyczaj osoby starsze, to choroba Parkinsona. Charakterystyczne dla niej objawy to drżenie kończyn, zaburzenia równowagi, spowolnienie ruchów, niewyraźna mowa. Niestety, zarówno w przypadku choroby Alzheimera, jak i Parkinsona nie ma skutecznego lekarstwa, możliwe jest jedynie łagodzenie objawów, a najważniejsza jest cierpliwość i wsparcie rodziny.

 

Cukrzyca

Cukrzyca, podobnie jak osteoporoza, latami może rozwijać się bezobjawowo. Choć bardziej zgodne z prawdą byłoby stwierdzenie, że symptomy są, ale często bywają lekceważone i zrzucane na karb innych schorzeń. Może pojawiać się bardzo silne pragnienie, pogarsza się wzrok, chory jest słaby i zmęczony. Nieleczona cukrzyca może wyrządzić w organizmie ogromne szkody, ponieważ przyczynia się do uszkodzeń narządów, m.in. serca, mózgu, wątroby, nerek. Trudniej goją się rany, w tym również odleżyny, a w rezultacie zwiększa się podatność na zakażenia.

 

Nowotwory

Nowotwory diagnozowane są zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, jednak to właśnie wśród osób starszych występują najczęściej. Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem organizm gorzej radzi sobie z niszczeniem komórek, które zaczynają się w niekontrolowany sposób namnażać, a które zgodnie z naturalną koleją rzeczy powinny zginąć. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowotwór zwykle potrzebuje wielu lat, aby się rozwinąć. Seniorzy najczęściej chorują na nowotwory płuc, organów układu pokarmowego, nerek, prostaty i piersi.

 

Jak pomóc osobie starszej?

Wielu schorzeniom nie da się zapobiec, jednak odpowiednia profilaktyka może pomóc uniknąć niektórych dolegliwości bądź złagodzić je. Seniorom trzeba okazywać zainteresowanie. Tym, co dla starszych osób liczy się najbardziej, jest po prostu podarowany im wspólny czas i życzliwa rozmowa. Warto zachęcać do aktywności fizycznej, oczywiście dostosowanej do możliwości osoby starszej. Mogą to być np. spacery. Ważna jest również gimnastyka mózgu: rozwiązywanie krzyżówek, rękodzieło, a nawet wspólne przeglądanie albumów rodzinnych i wspominanie miłych chwil. Trzeba pamiętać o regularnej kontroli stanu zdrowia, szczególnie o badaniu ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi, a jeśli w rodzinie były przypadki zawałów czy zachorowań na raka ? również o poszerzonej diagnostyce w tym kierunku.

Komentarze:

One Comment

Leave a Reply