Domy spokojnej starości nie takie straszne

  • 0
  • 20 października 2015

W naszym kraju wciąż panuje pogląd, że domy seniora są miejscem złym. Umieszczenie w takim przybytku bliskiej osoby często naraża rodzinę na ostracyzm oraz przypięcie łatki ?podłych i wyrodnych?. Jest to wyjątkowo nietrafione przekonanie, w dodatku bardzo krzywdzące ? zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla tego typu ośrodków.

Drugi dom

Bez względu na opinie ludzi, trzeba przyznać że domy opieki nad osobami starszymi zapewniają seniorom komfort, którego z różnych przyczyn nie mieliby pozostając pod opieką rodziny. Są oni otoczeni stałą opieką pielęgniarską i lekarską, znajdują się również wśród swoich rówieśników. Wszystko to w miłej, ciepłej, domowej atmosferze.

Nowoczesny dom spokojnej starości, poza wspomnianymi zaletami, musi kusić pensjonariuszy atrakcyjną ofertą. Dotyczy to zarówno konkurencyjnych cen, jak i dodatkowych atrakcji oraz udogodnień. Wycieczki, potańcówki, elastyczne godziny odwiedzin, telewizja kablowa, internet, dostęp do biblioteki, a nawet kaplicy ? każdy z tych elementów podnosi standard i sprawia, że seniorzy czują się w takim miejscu komfortowo.

Nowe ośrodki

Dużym plusem jest prawdziwa ekspansja prywatnych domów seniora, którą możemy zaobserwować w ostatnich latach. Domy opieki w Warszawie, przykładowo, są wyjątkowo liczne. W samej tylko stolicy ich liczba jest większa niż wszystkich tego typu placówek w Polsce przed rokiem 2000. Pozwala to stale podnosić poziom świadczonych usług i powiększać pulę dostępnych miejsc.

Zastanówmy się zanim zaczniemy krytykować domy seniora oraz osoby korzystające z ich oferty. Stwarzają przecież ludziom starszym miejsce do godnego, szczęśliwego i rodzinnego życia, z dala od domu. Wielu osobom mogłoby się to wydawać niemożliwe, ale tak właśnie jest. Udział w tym mają przede wszystkim ludzie odpowiadający za funkcjonowanie domów seniora oraz za opiekę nad ich rezydentami. Pracując z pasją i wiarą w to, co robią, wytwarzają ciepłą domową atmosferę. A nie jest to łatwe zadanie.

Komentarze:

3 Comments

Leave a Reply