Co z polskimi seniorami? cz. 2

  • 0
  • 4 lutego 2016

Dużym błędem opiekuńczych rodzin jest wyręczanie seniorów w codziennych obowiązkach. Ze względu na problemy z pamięcią powinny same podejmować trud życia i wykonywać wszelkie zadania samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim sfery osobistej, prowadzenia gospodarstwa domowego, załatwiania sprawunków, opłacania rachunków. Dzięki ćwiczeniom pamięci każdego dnia mogą pozostać sprawne umysłowo przez wiele lat. Idealnie sprawdzą się również krzyżówki, łamigłówki, teleturnieje w telewizji lub zwykłe rozmowy z najbliższymi (pytania sprawdzająca pozwolą ocenić sytuację, np. kto jest prezydentem, jakie prognozy pogody przewidziano na weekend).

Emerytura na europejskim poziomie

Niewątpliwie polskie emerytury zdecydowanie odbiegają od europejskich standardów. Są nie tylko dużo niższe, ale również uniemożliwiają życie chociażby na średnim poziomie. Wielu emerytów musi decydować między zakupem jedzenia, a zakupem najpotrzebniejszych leków (coraz więcej nie podlega refundacji). W niektórych przypadkach jedyną pomocą są dzieci lub wnuki, które wspierają finansowo rodziców lub dziadków w podeszłym wieku lub działania prowadzone przez państwowe instytucje. Tymczasem w wielu częściach zachodniej Europy seniorzy mogą pozwolić sobie na wakacje w ciepłych krajach minimum raz w roku.

Domy spokojnej starości kuszą ofertami

Dla rodzin, które nie mogą podjąć opieki nad osobami starszymi jest mnóstwo rozwiązań. Wśród nich znaleźć można tysiące ofert domów spokojnej starości. Za opłatą (najczęściej równowartość średniej emerytury) gwarantują całodzienne wyżywienie, pomoc wykwalifikowanej pielęgniarki, wizyty domowe lekarzy (w razie potrzeby), zajęcia dodatkowe z pozostałymi domownikami. Bez wątpienia jeszcze lepsze warunki może zapewnić prywatny dom opieki, jednak koszty często przekraczają przeciętny budżet na ten cel. Oprócz standardów dostępnych wszędzie pacjenci mogą liczyć na telewizję i radio w każdym pokoju, wyjazdowe wycieczki krajoznawcze, spotkania z lokalnymi gwiazdami (artyści, ludzie polityki i inni), nadprogramowe rehabilitacje lub nietypowe atrakcje (np. wspólna poranna gimnastyka, dieta dopasowywana indywidualnie).

Reasumując, polscy seniorzy nie są przyzwyczajeni do prowadzenia aktywnego życia. Tylko nieliczni szukają sposobów na ucieczkę od domowych obowiązków czy trosk, znalezienie odskoczni od osobistych doświadczeń. Na szczęście władze małych i dużych miejscowości starają się myśleć o wszystkich grupach wiekowych. Z tego właśnie względu obywatele mogą liczyć na zajęcia dla dzieci, rodziców, dziadków, a nawet pradziadków.

Komentarze:

Leave a Reply