Co z polskimi seniorami? cz.1

  • 0
  • 4 lutego 2016

Sytuacja osób w średnim wieku to w Polsce bardzo problematyczny temat. Wiele kontrowersji wzbudza fakt, że emerytury są zbyt niskie, a ceny leków czy koszty utrzymania – nieproporcjonalnie wysokie. Oprócz tego dochodzą trudności życia codziennego (ograniczenia fizyczne, siedzący tryb życia, brak spotkań towarzyskich). Czy seniorzy są spychani na margines społeczeństwa? Jak usprawnić funkcjonowanie najstarszego pokolenia? Kiedy domy opieki to jedyne rozwiązanie?

Siła aktywności fizycznej

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna to gwarancja zdrowia, wysokiej odporności na choroby sezonowe (przeziębienie, grypa, wirusy żołądkowo-jelitowe), ale również lepsze samopoczucie i rosnąca samoocena. Nawet krótki spacer, ćwiczenia rozciągające, szybki marsz na świeżym powietrzu lub jazda na rowerze mają wpływ na poprawę kondycji, lepsze krążenie krwi i uśmierzenie bólu (np. migrenowe bóle głowy). Oczywiście nie można przesadzać, ponieważ zbyt częsta eksploatacja organizmu może mieć wpływ na układ kostny oraz szybsze postępowanie niektórych chorób. Najlepiej skonsultować się z ortopedą lub chirurgiem, którzy określi zakres zajęć wysiłkowych.

Rodzina jest najważniejsza

Niewątpliwie największą podporą i mobilizacją dla osób w podeszłym wieku są najbliżsi, przyjaciele lub nawet sąsiedzi. To oni podejmują codzienny trud opieki nad seniorem, kontrolują przyjmowanie medykamentów, starają się podejmować najważniejsze decyzje, uczestniczą w konsultacjach medycznych czy rehabilitacjach. Obecność rodziny to dodatkowa dawka odwagi, radości i lepszego nastawienia do życia. Świadomość, że w razie problemów można liczyć na dzieci lub wnuki jest niezwykle ważna.

Konsultacje geriatryczne

Jeśli seniorzy skarżą się na wiele problemów zdrowotnych najlepiej udać się do lekarza internisty, który udzieli pierwszej pomocy i ewentualnie zaproponuje skierowanie do specjalisty. Najczęściej sprawę przejmuje lekarz geriatra, ponieważ jest w stanie określić pierwsze symptomy starzenia, zaradzić w przypadku kłopotów z metabolizmem, wpłynąć na ustabilizowanie ciśnienia tętniczego. Co ważne, posiada dużo większą cierpliwość i chętnie udziela odpowiedzi na wszystkie pytania.

Integracja społeczna

Najczęściej powodem smutku, przygnębienia i stanów depresyjnych osób starszych jest brak kontaktu z ludźmi. Osoby w starszym wieku zamykają się często w domu, nie chcą podejmować aktywności społecznej, zawieszają swoje życie towarzyskie. Okazuje się, że większość miast proponuje seniorom setki sposobów spędzania wolnego czasu, np. zajęcia szydełkowania, spotkania lokalnego chóru, fitness 70+, Uniwersytet Trzeciego Wieku i inne inicjatywy charakterystyczne dla regionu. Większość cieszy się ogromną frekwencją i zapewnia chwile relaksu wszystkim seniorom.

Komentarze:

Leave a Reply