Co oferują prywatne domy opieki?

  • 0
  • 4 lutego 2016

Standardy oferowane przez domy spokojnej starości są bardzo różne. W dużych miastach znaleźć można tysiące ofert, które zachwalają warunki panujące w placówce oraz reklamują nietypowe usługi dodatkowe. Co ważne, dostępne są propozycje nie tylko wiarygodne, ale również dopasowane do możliwości finansowych rodzin i potencjalnych pacjentów. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru? Czy prywatne instytucje są bezkonkurencyjne?

Opieka pielęgniarska

Chyba każdy dom seniora zapewnia całodobową pomoc wyszkolonego personelu lub dostęp do wykwalifikowanych pielęgniarek. To niewątpliwie buduje poczucie bezpieczeństwa i przekonanie o profesjonalnych działaniach na rzecz chorego. Oczywiście poziom usługi uzależniony jest od liczby pacjentów przypadających na jednego opiekuna, zakresu niepełnosprawności osoby starszej oraz innych okoliczności diagnozowanych indywidualnie.

Pomoc lekarzy wielu specjalności

Co ważne, domy opieki dla starszych są w stanie zarezerwować konsultację lekarza specjalisty w bardzo krótkim czasie. W normalnych warunkach ludzie muszą czekać miesiącami na wizytę kontrolną lub chociaż wstępną diagnozę. Oszczędność czasu to w tym przypadku niebywały atut, który może poprawić stan zdrowia lub (w niektórych przypadkach) uratować życie.

Bezpłatna rehabilitacja

Wielu seniorów oprócz leczenia farmakologicznego musi podjąć rehabilitację. Niejednokrotnie jest bardzo uciążliwa ze względu na dojazdy, odległość przychodni od domu, kolejki, brak terminów. W prywatnych domach opieki rehabilitant dojeżdża do pacjenta i podejmuje zalecone ćwiczenia. Zwykle chodzi o schorzenia ortopedyczne, neurologiczne, geriatryczne, po urazach kostnych, w chorobach Parkinsona lub z powodu bólów reumatycznych.

Zajęcia ruchowe i umysłowe

Często zapomina się, że osoby w podeszłym wieku powinny zachować sprawność umysłową i ruchową. Dzięki temu pozostaną zdrowsze, pozytywnie nastawione do życia, szczęśliwe, chętne do integracji społecznej oraz zmotywowane do działania. Jeśli dodatkowo włączy się prawidłowe odżywianie, zbilansowaną dietę i regularne posiłki można liczyć na praktycznie natychmiastowe efekty.

Bogate wyposażenie

Droższe placówki posiadają sprzęt medyczny najwyższej jakości (łóżka ortopedyczne, kozetki), wyremontowane sale i inne (pokoje socjalne dla pracowników, zabiegowe, łazienki, umywalnie, kuchnie dostępne dla pacjentów), więcej przestrzeni we wspólnych pomieszczeniach (świetlica, pokój telewizyjny) oraz na zewnątrz (ogródek, park, tereny zielone).

Podsumowując, każdy dom spokojnej starości stara się zapewnić godne warunki dla swoich pacjentów. Oprócz tego dopasowuje koszty utrzymania do panujących w placówce standardów i w odniesieniu do oferty konkurencji. Na szczęście rynek jest na tyle bogaty, że każda rodzina znajdzie idealne miejsce dla osoby w podeszłym wieku.

Komentarze:

Leave a Reply