Choroby neurodegeneracyjne ? co warto o nich wiedzieć?

  • 0
  • 19 lipca 2017

Jak się okazuje, choroby neurodegeneracyjne oraz różne formy demencji coraz częściej pojawiają się wśród osób w podeszłym wieku i są coraz częściej diagnozowane przez lekarzy specjalistów. Tego rodzaju choroby w sposób szczególny wpływają nie tylko na chorego, ale także na jego najbliższe otoczenie, przede wszystkim członków rodziny seniora. Co warto wiedzieć na temat chorób neurodegeneracyjnych, jak rozpoznać moment, w którym konieczna jest seniorowi specjalistyczna opieka, jak postępować w przypadku postępującej demencji? Sprawdzamy.

Choroby neurodegeneracyjne, czyli jakie?

Choroby neurodegeneracyjne to grupa chorób układu nerwowego, w wyniku których dochodzi do utraty komórek nerwowych. Objawy powstałych w ten sposób uszkodzeń neurologicznych dzielą się na objawy związane z funkcjami motorycznymi człowieka oraz z jego pamięcią, co jest tutaj bezpośrednią przyczyna występowania demencji. Do najpopularniejszych chorób neurodegeneracyjnych należą obecnie choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona.

Co wyróżnia choroby neurodegeneracyjne?

Choroby, w których podstawowym zjawiskiem patologicznym jest utrata komórek nerwowych, charakteryzują się tym, że początkowo, czasem nawet przez wiele lat, przebiegają one bezobjawowo. Dopiero w chwili, gdy ilość utraconych neuronów znacząco wzrośnie lub zniszczona (uszkodzona) zostanie znaczna, określona część ośrodkowego układu nerwowego, pierwsze symptomy choroby zaczynają być zauważalne.

Niestety w wielu przypadkach pacjenci lekceważą owe pierwsze objawy choroby, boją się ich, symptomy budzą w nich lęk i obawy,  tym samym odwlekają wizytę u lekarza specjalisty, bardzo sobie szkodząc. Stąd też tak istotna rola bliskich w obserwacji seniorów i przekonaniu ich do wizyty oraz podjęcia ewentualnego leczenia.

W przypadku chorób neurodegeneracyjnych istotna jest profilaktyka

Demencja oraz one choroby o charakterze neurodegeneracyjnym są w chwili obecnej nieodwracalne, jednak wcześnie podjęte leczenie może przynieść całkiem satysfakcjonujące rezultaty. W tym wypadku niemiernie istotne znaczenie ma profilaktyka ? proste aktywności, np. gry planszowe, robótki ręczne, rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku ? wszystko to działa profilaktycznie na choroby demencyjne.

Opieka nad chorym ? domowa czy instytucjonalna?

Dom opieki dla osób starszych to całkiem dobre rozwiązanie, jeśli bliska nam osoba boryka się z chorobą o charakterze neurodegeneracyjnym. Demencja seniora bywa wyczerpująca emocjonalnie, frustrująca i niezwykle stresująca dla pozostałych członków rodziny. A opiekun będący w takim stanie psychicznym przenosi stres i frustrację na osobę, którą się opiekuje. Często tez dla chorych przebywanie w domu opieki dla osób starszych jest korzystne z punktu widzenia potrzeby ich stabilności, codzienne rutyny i po prostu stałej opieki.

 

Komentarze:

Leave a Reply