Aktywność to lepsza jakość życia. Oto 4 sposoby na aktywność osób starszych

By | Blog | No Comments

Jesień życia wcale nie musi oznaczać rezygnacji z tego, co dana osoba lubi w życiu robić lub gdzie bywać. Niezależnie od tego, czy senior mieszka sam, z rodziną, czy może wspiera go na co dzień dom opieki dla osób starszych, aktywność może zostać naturalnie wpisana w jego codzienność. Pasja i aktywność to bowiem recepta na dłuższe i lepsze życie. W jaki sposób nasi seniorzy mogą spędzać aktywnie i ciekawie czas?

Czytaj dalej

Jak poradzić sobie z upałem w starszym wieku?

By | Blog | No Comments

Wysokie temperatury panujące za oknem potrafią być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Niebezpieczeństwo to dotyczy głównie dzieci i osób w podeszłym wieku, a także wszystkich, których układ odpornościowy jest z jakiegokolwiek względu osłabiony (np. w wyniku przebytych lub aktualnych chorób). Dlatego tak istotne jest właściwe postepowania podczas upałów, niezależnie od tego czy senior mieszka sam, z rodzina, czy też korzysta z rozwiązania, jakim jest dom opieki dla osób starszych.

Czytaj dalej

O czym powinni pamiętać seniorzy przyjmujący leki?

By | Blog | No Comments

Rzeczą zupełnie naturalną jest, że osoby w podeszłym wieku, zmagając się z różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami, stale, bądź cyklicznie przyjmują jakieś leki. Jeśli senior korzysta z rozwiązania, jakim jest dom opieki dla osób starszych, nadzór nad przyjmowanymi lekami i ich ewentualne łączenie z innymi substancjami oraz jedzeniem są pod stałą, specjalistyczną kontrolą. Co jednak, jeśli to członkowie rodziny podają seniorom lekarstwa lub to oni sami je sobie dawkują? Warto pamiętać tutaj o kilku kwestiach.

Czytaj dalej

Choroby neurodegeneracyjne – co warto o nich wiedzieć?

By | Blog | No Comments

Jak się okazuje, choroby neurodegeneracyjne oraz różne formy demencji coraz częściej pojawiają się wśród osób w podeszłym wieku i są coraz częściej diagnozowane przez lekarzy specjalistów. Tego rodzaju choroby w sposób szczególny wpływają nie tylko na chorego, ale także na jego najbliższe otoczenie, przede wszystkim członków rodziny seniora. Co warto wiedzieć na temat chorób neurodegeneracyjnych, jak rozpoznać moment, w którym konieczna jest seniorowi specjalistyczna opieka, jak postępować w przypadku postępującej demencji? Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Czym jest kompleksowa ocena geriatryczna?

By | Blog | No Comments

Obawy o dostęp do zarówno podstawowej, jak i specjalistycznej opieki medycznej to jedno z zagadnień niepokojących dzisiejszych seniorów. Jeśli dołączyć do tego rolę profilaktyki oraz specyfikę wieku podeszłego i towarzyszących mu chorób, schorzeń i dolegliwości, uzyskujemy wyraźną i absolutnie konieczną do zaspokojenia potrzebę kompleksowej diagnozy medycznej osób starszych. Na czym więc polega całościowa ocena geriatryczna?

Czytaj dalej

Dni Seniora – święto nie wszystkim znane, lecz bardzo potrzebne

By | Blog | No Comments

W roku 2017 Ogólnopolski Dzień Seniora przypada 20 listopada, Europejski Dzień Seniora – 20 października, natomiast Międzynarodowy Dzień Osób Starszych będziemy świętować 1 października. Jednak jak się okazuje to nie jedyne daty, kiedy możemy obchodzić święto naszych bliskich, którzy weszli już na dobre w swoją jesień życia. Lokalnie niemal przez cały rok obchodzone są miej lub bardziej huczne wydarzenia, w tym imprezy, spotkania, koncerty i pikniki, będące wyrazem obchodzenia tego wyjątkowego święta. Dlaczego warto uczestniczyć w obchodach dni seniorów?

Czytaj dalej

Dieta dobra dla serca seniora

By | Blog | No Comments

Od naszej diety zależy naprawdę wiele – zdrowie, ogólne samopoczucie, pamięć, kondycja. Nie inaczej wygląda kwestia ta w przypadku seniorów. Tutaj jednak warto mieć na uwadze szczególne wymagania osób starszych w zakresie podaży odpowiednich składników i substancji odżywczych. Wiąże się to miedzy innymi z występowaniem wśród seniorów wielu schorzeń i chorób, między innymi cukrzycy, nadciśnienia, czy też problemów z sercem. Dieta może tutaj bardzo pomóc lub też znacząco zaszkodzić. Jaka zatem powinna być dieta dobra dla serca naszego seniora?

Czytaj dalej

Opieka nad starszą osobą – o czym należy pamiętać?

By | Blog | No Comments

Opieka nad seniorami nie należy do najłatwiejszych zadań. Poza stosownymi umiejętnościami i wiedzą, niezbędne okazują się cierpliwość, zrozumienie i świadomość, że starszy człowiek ma w sobie głęboko zakorzenione nawyki, których już nikt i nic nie zmieni. Stąd tez znakomitym rozwiązaniem jest tutaj dom opieki dla osób starszych i jego przygotowana i doświadczona kadra. O czym jednak powinni pamiętać bliscy seniora, opiekujący się nim zarówno sporadycznie, jak i na co dzień?

Czytaj dalej

Dieta seniora – co ją wyróżnia?

By | Blog | No Comments

Właściwe odżywianie się seniora musi uwzględniać pewne ograniczenia związane z podeszłym wiekiem. Jesień życia to szczególny czas, niestety często obfitujący w różne choroby i dolegliwości. Nasi seniorzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do własnego sposobu odżywiania się. Jeśli doliczyć do tego faktu problemy z pamięcią, ograniczoną sprawność ruchową, problemy z uzębieniem uniemożliwiające bądź utrudniające przeżuwanie pokarmu, ograniczone możliwości finansowe oraz przewlekłe choroby, na które zapadają osoby w podeszłym wieku, podsumowanie jasno wskaże na dramatyczną sytuację żywieniową seniorów. To z kolei pogłębia istniejące dolegliwości, a często jest także zalążkiem kolejnych. Odpowiednio skomponowana dieta, zaspokajająca specyficzne żywieniowe potrzeby seniora, może pomóc w wyeliminowaniu wielu schorzeń dietozależnych oraz istotnie wpłynąć na samopoczucie starszej osoby.

Czytaj dalej